Światowy Indeks Prześladowań

Twarze prześladowań

Osobiste relacje prześladowanych chrześcijan

Liczby nie mają głosu ani twarzy. Ale to właśnie cierpiący mężczyźni, kobiety i dzieci kryją się za liczbami, o których tak naprawdę mówi Światowy Indeks Prześladowań. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich. Raport pokazuje, ile bólu i cierpienia muszą znieść chrześcijanie prześladowani za wiarę, ale także to, w jaki sposób Jezus Chrystus daje im pocieszenie i nadzieję.

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Aadel: Kiedy czytanie Pisma Świętego prowadzi do śmierci

Afganistan - miejsce 10

Aadel * miał 30 lat, kiedy został chrześcijaninem. Jego oddanie Chrystusowi było tak wielkie, że nie mógł milczeć, opowiadał więc o Chrystusie wszystkim ludziom, których spotkał na swojej drodze – mimo że chrześcijanom w Afganistanie (zwłaszcza rodzimym Afgańczykom) grozi śmierć. Po krótkim czasie Aadel potajemnie prowadził 15 grup chrześcijańskich. Jeden z uczestników spotkań, o imieniu Faireh*, poprosił Aadela, aby raz w tygodniu odwiedzał go w domu, aby razem mogli studiować Biblię i się modlić. Brat Faireha był pobożnym muzułmaninem, który traktował porzucenie islamu za przestępstwo, które powinno być karane śmiercią. Kiedy dowiedział się, że mężczyźni razem czytają Pismo Święte, zagroził Aadelowi, że
zginie, jeśli nie zerwie kontaktu z Fairehem. Mężczyzna powiedział Fairehowi o groźbach. Ten uspokoił go: nie wyobrażał sobie bowiem, by jego brat mógł zrobić coś tak strasznego. Kontynuowali więc swoje
spotkania. Pewnego wieczoru, krótko po tym, jak Aadel opuścił jego dom, Faireh usłyszał strzał. Wybiegł na zewnątrz i znalazł ciężko rannego Aadela. Niestety pomoc nadeszła za późno. Mężczyzna zmarł.
Po kilku dniach Faireh otrzymał list, w którym brat groził, że go zabije, jeśli nie porzuci chrześcijaństwa. W trosce o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny Faireh wyjechał z Afganistanu. * imię zmieniono

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Ignacio: Życie w strachu

Meksyk - miejsce 37

Ignacio i jego żona Trini mieszkają w Puerto Peñasco, na dalekiej północy Meksyku. Miasto jest punktem tranzytowym dla wielu migrantów z Ameryki Środkowej, którzy próbują dotrzeć do USA. Pomoc pozbawionym środków do życia, wyczerpanym i zdesperowanym ludziom jest bliska sercu Ignacio. We współpracy z członkami swojej wspólnoty i organizacjami pomocowymi, rozdaje on migrantom artykuły pierwszej potrzeby, oferując jednocześnie wsparcie duszpasterskie. Służba ta, która wypływa z wiary w Chrystusa, jest solą w oku organizacji przestępczych prowadzących swą działalność w okolicy – chcą one bowiem wykorzystywać migrantów do własnych celów. Dlatego też, przy aprobacie lokalnych władz, przestępcy zażądali od Ignacio horrendalnej sumy pieniędzy w ramach »opłaty« za możliwość dalszego prowadzenia jego służby. Gdy okazało się, że nie jest w stanie uiścić opłaty, trafił do więzienia na ponad cztery lata, na podstawie fałszywych oskarżeń. Po wyjściu z zakładu karnego Ignacio kontynuuje swoją pracę, ale w obawie o bezpieczeństwo swojej rodziny, ciągłe nękanie i zastraszanie zakres jego pracy jest zdecydowanie mniejszy. Członkowie kilku organizacji przestępczych wyraźnie zabronili mu również głoszenia Ewangelii. W całym swoim cierpieniu Ignacio i jego rodzina szukają schronienia i pomocy u Chrystusa.

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Zachariasz: Śmierć najbliższych członków rodziny

Nigeria - miejsce 6

Zachariasz, duchowny w nigeryjskim stanie Plateau, wracał do domu z podróży, kiedy dowiedział się, że jego wioska została zaatakowana przez ekstremistów islamskich. Była noc z 15 na 16 maja 2023 r. »Kiedy usłyszałem, co się stało, próbowałem dodzwonić się do różnych osób, ale nikt nie odbierał« – mówi. Kiedy wrócił do wioski następnego dnia rano, powitała go scena jak z horroru. »Na ulicach zobaczyłem rannych ludzi i ciała ofiar ataku... Widziałem wokół siebie zwęglone domy, w tym mój, który został całkowicie spalony wraz ze wszystkim, co było w środku. Szukałem żony i syna, ale nie mogłem ich znaleźć. Kiedy przeszukałem wszystkie pomieszczenia w domu, wyszedłem na zewnątrz i znalazłem ich martwe ciała przy palenisku. Byłem załamany«. Zachariasz doznał traumy i przeżył kryzys wiary. »Szczerze mówiąc, po tym ataku czułem się, jakby Bóg mnie opuścił« – mówi. Lokalni partnerzy Open Doors zapewnili Zachariaszowi i innym ocalałym pomoc psychologiczną. Pomogło mu to odzyskać wewnętrzny spokój. W swoim bólu Zachariasz przylgnął do Jezusa.

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Kamala i Peter: Pobicie i groźby śmierci

Indie - miejsce 11

Razem z mężem Peterem* Kamala* regularnie organizowała w swoim domu chrześcijańskie spotkania modlitewne. Było to solą w oku ekstremistów religijnych, którzy mieszkali w sąsiedztwie. Pewnego dnia otoczyli oni dom, w którym chrześcijanie spotkali się na modlitwie. Pokój był pełen mężczyzn, kobiet i małych dzieci. Mężczyźni uzbrojeni w kije i metalowe pręty wtargnęli do domu i zaatakowali Kamalę, Petera i pozostałych zgromadzonych tam chrześcijan. Peter zdołał wezwać policję, a kiedy ci przybyli na miejsce, ekstremiści zostawili modlących się w spokoju. Kamala i Peter zostali poważnie ranni; z pomocą przyszli im chrześcijanie z sąsiedztwa. Na jednym ataku jednak się nie skończyło: Kamali i Peterowi wciąż grożono śmiercią, zaś skorumpowani policjanci nie reagowali. Przerażeni chrześcijanie przestali się spotykać. W obliczu regularnych gróźb Kamala i Peter zostali w końcu zmuszeni do opuszczenia wioski. Lokalni partnerzy Open Doors dowiedzieli się o ich trudnej sytuacji i pomogli im rozpocząć nowe życie w innym mieście. *Imię zmieniono

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Adilya i Sulim: Wyrzuceni z domu

Azja Środkowa

Sulim* dorastał w muzułmańskiej rodzinie w jednym z krajów Azji Środkowej. Kilka lat temu został chrześcijaninem i zaczął regularnie uczęszczać do kościoła. Tam poznał Adilyę*. Pobrali się i zgodnie z tradycją zamieszkali z rodzicami Sulima. Początkowo młoda para utrzymywała swoje chrześcijaństwo w tajemnicy przed rodzicami Sulima. Jednak nieco ponad rok temu rodzice dowiedzieli się, że Sulim i Adilya porzucili islam. Ta informacja rozwścieczyła ojca Sulima. Oskarżył małżeństwo o zhańbienie rodziny twierdząc, że nigdy nie zaakceptuje faktu, że jego dzieci zostały chrześcijanami. Ojciec wiele razy bił Sulima, chcąc zmusić go, aby ten wrócił do religii swoich przodków. Pewnego dnia, latem 2023 roku, ojciec Sulima wrócił do domu późno w nocy, pijany. Bił syna i synową, aż w końcu w środku nocy wyrzucił ich z domu, wraz z ich rocznym synem. Przyjaciele przygarnęli i dali schronienie młodej rodzinie. *Imię zmieniono

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Pham: Straciła dom, ponieważ wierzyła w Jezusa

Laos - miejsce 21

W lutym 2023 roku Pham* została chrześcijanką, jej nawrócenie wywołało ogromny gniew męża Chama*. Kiedy nie udało mu się przekonać Pham do porzucenia nowej religii, wyrzucił ją z domu i zabronił jakiegokolwiek kontaktu z dziećmi. Pham przeprowadziła się do małej chatki, która należała do rodziny. Niestety wkrótce potem została zaatakowana przez 30 mieszkańców wioski, którzy splądrowali i zburzyli chatę, w której mieszkała. Pham była bezradna. Mogła tylko przyglądać się, jak napastnicy niszczą jej mienie. Kiedy w końcu odeszli, wyczerpana Pham położyła się spać na gołej ziemi. Następnego ranka lider lokalnej wspólnoty zaproponował jej, aby na jakiś czas zamieszkała w budynku należącym do chrześcijan. Życie Pham w zaskakujący sposób się zmieniło: Jej mąż Kham również został chrześcijaninem. W rezultacie rozwścieczeni wieśniacy zniszczyli ich wspólny dom, w którym razem mieszkali. Jednak dzięki Bogu obecnie we dwoje mogą dzielić ciężary życia i pomimo ogromnych wyzwań oboje trwają w wierze w Jezusa Chrystusa. *Imię zmieniono

Więcej twarzy

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Jashim został prawie zamordowany przez swoich krewnych

Jashim został zaatakowany w środku dnia przez 50 - 60 swoich rozgniewanych krewnych. Ich celem było nakłonienie Jashima do porzucenia wiary.

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Lorena była świadkiem morderstwa swojego męża

Pewnego dnia islamscy ekstremiści zaatakowali wioskę Loreny, zabijając jej męża i zmuszając ją do przyglądania się temu.

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Mario żyje pośród partyzantów i gangów narkotykowych

Mario wielokrotnie otrzymywał groźby ze strony członków gangów i karteli za swoją działalność przeciwko handlowi narkotykami, bronią i ludźmi.

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Nasser jest w więzieniu

Ponieważ Nasser wspólnie z innymi chrześcijanami śpiewał i czytał Biblię, mówi się, że "zagroził bezpieczeństwu narodowemu", dlatego został uwięziony. Jego wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy zostały odrzucone.

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Haile przebywa w areszcie od 17 lat

Pewnego ranka pod drzwi podjechała policja i zabrała Haile'a, ponieważ jest on pastorem kościoła, który nie jest uznawany przez państwo. Syn Haile'a (18 lat) nie pamięta już żadnego czasu spędzonego razem z tatą.

Światowy Indeks Prześladowań 2024 - twarze prześladowań

Kiro przeżył zamach na swoje życie

Kiro stracił matkę, ciotkę i jedną z sióstr w ataku na swój kościół, a później otrzymywał groźby śmierci - ale wybaczył swoim prześladowcom.