Tomas urodził się i wychowywał w szanowanej i radykalnie wierzącej rodzinie muzułmańskiej. Nawrócenie się do Chrystusa zmieniło całe życia Tomasa. Zobacz, jak do tego wszystkiego doszło!
Gwinea: Prześladowania chrześcijan pośród zamieszek politycznych
(Open Doors Polska) - W ostatnich dniach w Gwinei doszło do zamieszek w następstwie kontrowersyjnego plebiscytu zarządzonego przez prezydenta Alpha Condé, którego celem było zapewnienie mu dożywotnich rządów. Kilka kościołów zostało zniszczonych, a dwóch pracowników kościelnych zabitych. Jeden ze współpracowników Open Doors znalazł się w centrum zamieszek, a jego życiu groziło poważne niebezpieczeństwo.
Zdjęcie symboliczne: Gwinea - zniszczony kościół
Spłonęły cztery kościoły; tło zamieszek wciąż niejasne
W ostatnią niedzielę, wszyscy Gwinejczycy zostali wezwani do podwójnego głosowania. Obok wyborów parlamentarnych przeprowadzono referendum w sprawie wprowadzenia poprawki do konstytucji, dzięki której prezydent Condé mógłby pozostać przy władzy dłużej, niż zakładają to obecnie obowiązujące dwie kadencje.
Kontrowersyjne głosowanie zostało przyćmione przez gwałtowne zamieszki, w których zginęło dziesięć osób. Równolegle w mieście Nzérékoré spalono cztery kościoły chrześcijańskie: kościół Bethel, kościół ewangelicki, kościół Poczwórnej Ewangelii i kościół „Ambassade-de-Christ”.
Jeden z pracowników Open Doors odpowiedzialny za region donosi: „Nie jesteśmy jeszcze pewni, czy tłem dla ataków były rozruchy politycznych, konflikty plemienne czy motywy religijne. Nasze dochodzenia nadal trwa. Sytuacja jest jednak bardzo niestabilna, a wszyscy chrześcijanie i nasi lokalni partnerzy potrzebują modlitwy”. Jeden ze współpracowników o imieniu Edmund* powiedział nam, że pośród zamieszek uniknął rykoszetu. Pocisk wbił się głęboko w drewno krzesła, na którym kilka minut wcześniej siedział Edmund. Edmund jest wdzięczny Bogu za zachowanie go przy życiu.
Diakon stracił życie, broniąc swojego kościoła
Niestety w wyniku ataków życie stracił Jeana Lamah, diakon zgromadzenia baptystów „Oeuvre & Mission”. Grupa muzułmańskiej młodzieży zabiła go, gdy wyszedł z domu, by prosić ich, aby nie niszczyli kościoła.
Kolejną ofiarą był Jeannot Vert, który nadzorował projekt budowlany przy kościele, którego pastor był nieobecny w czasie ataku. Zanim został zabity, na próżno próbował uciec napastnikom. Jego dom został spalony.
Chrześcijanie w Gwinei, państwie w większości muzułmańskim, od lat doświadczają prześladowań z powodu swojej wiary. Szczególnie na osoby nawrócone z islamu naciska się, aby powróciły do dawnej wiary. Kościoły mają duże trudności w uzyskaniu pozwolenia na działalność lub oficjalną rejestracją, ponieważ lokalne władze administracyjne niechętnie współpracują z chrześcijanami.
Gwinea nie należy do 50 krajów Światowego Indeksu Prześladowań, tj. listy krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę. Należy ona jednak do rozszerzonego kręgu „krajów pod obserwacją”.
Źródło: Open Doors
*imiona zostały zmienione
Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Gwinei:
- Podziękuj Bogu za ochronę i uratowanie życie Edmunda.
- Módl się za rodziny zamordowanych chrześcijan i inne ofiary zamieszek w kraju.
- Módl się, aby w Gwinei przywrócony został pokój publiczny i aby chrześcijanie i ich kościoły były chronione.
- Módl się szczególnie za chrześcijan pochodzenia muzułmańskiego i za tych, którzy odwrócili się od swojej religii plemiennej, aby byli w stanie wytrzymać presję ze strony swojego najbliższego otoczenia i wzrastać w wierze w Jezusa.