Wiadomości prasowe
Nepal

NEPAL: Atak ekstremistów na kościół

Policja zapobiega zniszczeniu budynku

(Open Doors, Polska) – We wtorek 7 stycznia 2025 r. hinduistyczni ekstremiści przeprowadzili atak na kościół Jai Nazarin w regionalnej metropolii Dhangadhi w południowo-zachodnim Nepalu. Napastnicy zniszczyli mienie kościoła, a przy użyciu maszyn budowlanych planowali całkowicie zniszczyć budynek kościelny. Na szczęście zapobiegli temu policjanci. W ataku nikt nie został ranny.

NEPAL: Atak ekstremistów na kościół
Zdjęcie symboliczne: Nepalscy chrześcijanie podczas nabożeństwa w kościele

Chrześcijanie oskarżeni o łamanie prawa

Społeczność kościelna od trzech lat spotyka się w budynku, który znajduje się na wynajętej działce. Napastnicy należą do ekstremistycznej grupy powiązanej z Rastriya Prajatantra Party (RPP), która reprezentuje hinduskich nacjonalistów. Podczas ataku wtargnęli oni na teren kościoła i zniszczyli mienie, w tym wentylatory, pulpit, krzyż i billboard. Sprawcy ataku przywieźli sprzęt budowlany, którym chcieli całkowicie zburzyć budynek. Zanim jednak udało im się wprowadzić ten plan w życie, na miejsce przybyli funkcjonariusze policji, którzy im to uniemożliwili.

Pomimo interwencji funkcjonariuszy grupa zablokowała kościół i oskarżyła chrześcijan o łamanie prawa. Doszło do rękoczynów i przemocy słownej. Niektórzy z napastników przyjechali z okolicznych wiosek. Przewodniczący okręgowej organizacji młodzieżowej RPP publicznie pochwalił zamknięcie kościoła i wezwał lokalne władze do podjęcia dalszych działań przeciwko chrześcijanom.

Ostrzeżenie przed „nietolerancją religijną”

Gniew napastników najwyraźniej podsycił również fakt, że w kościele spotykają się byli hinduiści, którzy dokonali konwersji na chrześcijaństwo. Sugeruje to materiał filmowy opublikowany przez kanał informacyjny Sunrise Television. Na nagraniu jeden z napastników trzyma przed kamerą odręcznie napisane świadectwo chrześcijanina, w którym stwierdza on, że „czcił bożki”, zanim zwrócił się do Chrystusa. Napastnik określił to mianem oczerniania hinduizmu. Ostrzegł, że „jeśli tak dalej pójdzie, chrześcijaństwo przyniesie do kraju nietolerancję religijną”. Grupa ekstremistów wykorzystuje również media społecznościowe do rozpowszechniania oświadczeń, które przedstawiają chrześcijan jako buntowników, którzy mają negatywny wpływ na społeczeństwo.

Lokalni współpracownicy Open Doors wskazują, że brutalne prześladowania chrześcijan w dotkniętej prowincji Sudurpashchim wzrosły w alarmującym tempie i proszą o modlitwę.

Nepal nie należy do 50 krajów ujętych w Światowym Indeksie Prześladowań 2025, jest jednak jednym z 28 krajów pod obserwacją ze względu na wysoki lub bardzo wysoki poziom prześladowań i dyskryminacji.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nepalu:

  • Podziękuj za szybką interwencję policji i za to, że w ataku nikt nie został ranny.
  • Módl się, aby Jezus wzmocnił chrześcijan w ich wierze, aby nadal odważnie podążali za Nim i gromadzili się na nabożeństwach.
  • Módl się, aby władze nie poddały się naciskom ekstremistów, ale wspierały wspólnotę i umożliwiły im korzystanie z ich budynku.
  • Módl się za napastników, aby Boży Duch działał w ich sercach i rozbudził w nich ciekawość wiary chrześcijan.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2025

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.