Tomas urodził się i wychowywał w szanowanej i radykalnie wierzącej rodzinie muzułmańskiej. Nawrócenie się do Chrystusa zmieniło całe życia Tomasa. Zobacz, jak do tego wszystkiego doszło!
Erytrea: po 11 latach pozbawienia wolności lider kościoła jest wolny
(Open Doors Polska) - Po jedenastu latach więzienia Oqbamichel Haiminot został zwolniony w Erytrei Wschodniej Afryki. Przywódca kościoła protestanckiego Kale Hiwot ("Słowo Życia") w stolicy Asmarze został aresztowany w 2007 roku i od tego czasu przebywał w więzieniu bez postawienia mu zarzutów. Jego uwolnienie jest promykiem nadziei dla wielu uwięzionych chrześcijan w tym kraju (donosi Open Doors).
Poprzednio aresztowany dwukrotnie za prowadzenie nabożeństw
Haiminot był już dwukrotnie aresztowany, ostatnio w styczniu 2005 r., podczas wesela w Barentu. Aresztowano również pozostałych 66 uczestników, ale w odróżnieniu od duchownego, wkrótce zostali oni zwolnieni. Według katolickiego portalu informacyjnego "La Croix" otrzymał "specjalne traktowanie" i był odizolowany, ponieważ uporczywie odmawiał wyparcia się swojej wiary. Miejscowi chrześcijanie poinformowali World Watch Monitor, że spędził 10 miesięcy w izolatce, a następnie musiał pracować przymusowo w obozie wojskowym.
Oqbamichel Haiminot przez jakiś czas był więziony w słynnym obozie "Mitire", znanym z łamania praw człowieka, w którym przetrzymywani są przede wszystkim zwolennicy grup religijnych znajdujących się na indeksie.
Brak pewności rodzin
Nie ma oficjalnych danych na temat liczby chrześcijan przetrzymywanych w takich obozach. Z reguły nie ma oskarżeń, wiele obozów ma charakter nieformalny i służy jednocześnie, jako wojskowe ośrodki treningowe i karne. Krewni często nie wiedzą, czy dana osoba odbywa regularną karę więzienia, czy też musi pracować w ramach przymusowej rozszerzonej obowiązkowej służby wojskowej. Niektórzy chrześcijanie popadają w depresję z powodu trudności związanych z uwięzieniem i cierpią z powodu trwałych szkód psychicznych. Inni po uwolnieniu donoszą, że byli w stanie doprowadzić innych więźniów do nawrócenia na chrześcijaństwo.
W obecnym Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Erytrea zajmuje 6 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.
Źródła: World Watch Monitor, Open Doors
Proszę, módl się za chrześcijan w Erytrei i za ich kraj:
- Módl się za Oqbamichela Haiminota, aby dobrze poradził sobie z konsekwencjami swego uwięzienia i odzyskał siły zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
- Módl się za pozostałych chrześcijan, którzy przetrzymywani są od ponad 10 lat:
- Haile Naigzhi, dyrektor Kościoła Ewangelii Erytrei (uwięziony od 2004 r.).
- Kiflu Gebrakekel, założyciel i duchowny Południowo-Zachodniego Kościoła Pełnej Ewangelii (od 2004 r.).
- Milion Gebreselasie, dr med. i duchowny kościoła Rhema Massawa (od 2004).
- Tekleab Menghisteab, dr med. i duchowny (od 2004 r.).
- Gebremedhin Gebregiorsis, duchowny (od listopada 2004 r.).
- Kidane Weldou, duchowny Kościoła Ewangelii (zaginiony w 2005 r., ale prawdopodobnie uwięziony).
- Abune Antonios, patriarcha erytrejskiej Cerkwi Prawosławnej (przebywa w areszcie domowym od 2007 r.).