Tomas urodził się i wychowywał w szanowanej i radykalnie wierzącej rodzinie muzułmańskiej. Nawrócenie się do Chrystusa zmieniło całe życia Tomasa. Zobacz, jak do tego wszystkiego doszło!
(Open Doors Polska) po wypuszczeniu na wolność Toma Uzhunnalin (58l) induscy chrześcijanie i politycy poczuli wielką ulgę i są szczęśliwi. "Jesteśmy podekscytowani. Nie ma słów, aby wyrazić naszą radość ", powiedział kuzyn Toma chrześcijańskiemu serwisowi informacyjnemu World Watch Monitor.
Uprowadzony przez islamistów
4 marca 2016 r. islamiści zaatakowali dom seniora w mieście portowym Aden. Jednocześnie 6 napastników zabiło 16 osób - seniorów, urzędników i zakonników. Porwali również księdza salezjańskiego Toma Uzhunnalila, który przez pięć lat mieszkał w Jemenie. Po tym, jak jego kościół w Aden został ostrzelany w 2015 r., przeniósł się do domu prowadzonego przez Zakon Misjonarzy Miłosierdzia założony przez Matkę Teresę. Po jego uprowadzeniu w Boże Narodzenie 2016 r. w Internecie pojawiło się nagranie wideo, w której wyraźnie osłabiony Uzhunnalil zwraca się z prośbą do rządu induskiego i kościoła o wstawienie się za jego zwolnieniem. Na drugim nagraniu wideo, która krążyła w maju 2017 r., powtórzył swoją prośbę o pomoc. Po tym, jak członkowie rodziny ciągle apelowali do władz, przedstawiciel rządu pod koniec maja zapewnił, że rząd indyjski podjął starania, by "bezpiecznie skierować kapłana do domu".
Ekstremiści korzystają z chaosu wojny
Od lat narastają naciski na chrześcijan w Jemenie, dokonywane są zwłaszcza przez ekstremistyczne ugrupowania islamskie, które mogą działać niemal bez przeszkód od czasu wybuchu wojny między buntownikami Huthi a rządem wiosną 2015 r. Większość ludzi w kraju docenia służbę zakonną i ich pomoc ubogim. Prawie wszyscy przyjezdni chrześcijanie z innych krajów opuścili Jemen. Miejscowi chrześcijanie wyznają swoją wiarę w ukryciu i są to osoby, które porzuciły islam.
W tym roku Jemen, obok Erytrei, jest jako jeden z dwóch krajów, za które szczególnie będziemy się modlić podczas Międzynarodowego Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół 12 listopada 2017 r. W Indeksie Prześladowań Open Doors Jemen jest na 9 miejscu wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.
Źródło: Open Doors, World Watch Monitor
Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Jemenie!
- Dziękujmy Bogu za uwolnienie Toma Uzhunnalilowi.
- Módlmy się o ochronę małych, ale rosnących podziemnych społeczności w Jemenie.
- Módlmy się, aby ludność otrzymała niezbędną pomoc w nagłych wypadkach, zwłaszcza chrześcijanie, którzy zazwyczaj są wykluczeni z podziału pomocy poprzez struktury plemienne i rodzinne.
- Módlmy się o pokój w kraju.