Tomas urodził się i wychowywał w szanowanej i radykalnie wierzącej rodzinie muzułmańskiej. Nawrócenie się do Chrystusa zmieniło całe życia Tomasa. Zobacz, jak do tego wszystkiego doszło!
MJANMA: WOJSKO OSTRZELAŁO KOŚCIÓŁ. CZTERY OSOBY ZABITE
(Open Doors Polska) - W poniedziałkowy ranek, 24 maja, katolicki kościół we wschodniej części Mjanmy został trafiony pociskiem artyleryjskim. Cztery osoby zginęły, a cztery inne zostały ranne. W tym czasie w budynku schroniło się przed walkami około 300 osób. Od czasu wojskowego zamachu stanu na początku roku chrześcijanie i instytucje chrześcijańskie wielokrotnie stawały się celem ataków walczących stron.
Oskarżenia, aresztowania i akty zemsty wobec chrześcijan
W weekend w stanie Kayah wybuchły ciężkie walki między armią a przeciwnikami zamachu stanu. Wielu mieszkańców uciekło przed walkami, niektórzy schronili się w kościołach. Uszkodzony w wyniku ostrzału kościół znajduje się we wsi Kayan Thar Yar. Według portalu informacyjnego The Irrawaddy ciała zabitych zostały zabrane przez wojsko.
Dwa dni wcześniej żołnierze brutalnie wtargnęli do kościoła w Rangunie i zdewastowali go. Trzy osoby zostały pobite. „Rzekomo, syn pastora został oskarżony o kradzież broni z wojska” – powiedział Open Doors jeden z lokalnych partnerów. „To rozwścieczyło żołnierzy i ruszyli za nim w pościg, aresztowali go, a następnie zniszczyli mienie kościelne”.
Na początku kwietnia żołnierze dokonali nalotów na kościoły różnych wyznań w mieście Mohnyin w północnym stanie Kaczin, twierdząc, że otrzymali doniesienia o ich nielegalnej działalności. W lutym policja zaatakował kościół w Lashio, mieście w północnym stanie Szan, i aresztowała co najmniej 10 osób.
Pomoc przez Internet
Szacuje się, że w ciągu trzech miesięcy od zamachu stanu około 50 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu walk między wojskiem, „ludowymi siłami obronnymi” i ugrupowaniami mniejszości etnicznych – podała w raporcie agencja ONZ ds. uchodźców. Według ONZ w samej południowo-wschodniej Mjanmie przebywało około 40 000 uchodźców, podczas gdy w stanach Kaczin i Szan przesiedlono około 9 000 osób.
W obu stanach mieszka znaczna liczba chrześcijan, która od wielu lat cierpi z powodu walk między grupami zbrojnymi a armią. Walczący są znani z zamykania kościołów i aresztowania cywilów, w tym osób duchownych.
Partner Open Doors z tego regionu napisał w kwietniu: „Z powodu pandemii i zamachu stanu kościoły w Mjanmie nie mogą się spotykać. Ma to ogromny wpływ na codzienne życie przywódców kościelnych, którzy utrzymują się ze zbiórek pieniędzy w trakcie nabożeństw [...] Niektórzy nie mają pieniędzy na podstawowe potrzeby. Potrzebują pomocy materialnej i wsparcia duchowego. Jesteśmy wdzięczni Bogu, że udało się pomóc tym duszpasterzom przez Internet. Prosimy was, jako naszą światową chrześcijańską rodzinę, abyście trwali z nami w modlitwie. Nasz wróg nie jest z krwi i ciała. Modlitwa jest prawdziwą bitwą”.
W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Mjanma zajmuje 18 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.
Źródła: The Irrawaddy, UCAN, Open Doors
Prosimy, módl się za chrześcijan w Mjanmie:
- Módl się, aby Bóg położył kres walkom, i aby w kraju zapanował pokój i pojednanie.
- Módl się za osoby służące w kościołach, aby Jezus zachęcał je i pokazywał im, jak służyć ludziom w tym trudnym czasie.
- Módl się za chrześcijan, którzy zostali wysiedleni i uwięzieni, aby Jezus ich chronił i aby mogli powrócić do swoich domów – ale przede wszystkim, aby pozostali silni w wierze.
- Módl się za bojowników po obu stronach, aby Jezus uwolnił ich od nienawiści i pragnienia władzy i napełnił ich serca swoim pokojem.
Dziękujemy za modlitwę!
Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.