Wiadomości prasowe

NIKARAGUA: Państwo zamyka kościoły

Kościoły i przywódcy duchowi są postrzegani jako zagrożenie

(Open Doors, Polska) – 19 sierpnia rząd prezydenta Daniela Ortegi unieważnił status prawny 1500 organizacji non profit, w tym setek wspólnot kościelnych. Decyzja ta została wydana zaledwie kilka dni po tym, jak rząd wydalił z kraju dwóch uwięzionych na początku tego miesiąca księży katolickich. Według doniesień medialnych 29 sierpnia rozwiązano jeszcze kilkadziesiąt innych organizacji pozarządowych, w tym wiele organizacji kościelnych. Poniższy artykuł powstał na podstawie artykułu opublikowanego w „New York Times” 19 sierpnia.

NIKARAGUA: Państwo zamyka kościoły
Pałac Narodowy w stolicy Nikaragui Managua (zdjęcie symboliczne)

„Cały ich majątek zostanie skonfiskowany”

Decyzja z 19 sierpnia jest istotna, ponieważ rząd prezydenta Daniela Ortegi wcześniej skupiał swoją uwagę przede wszystkim na Kościele rzymskokatolickim, szczególnie w tych regionach, w których wysocy rangą biskupi i księża wprost wypowiadali się przeciwko łamaniu praw człowieka.

Pastorzy kościołów protestanckich na ogół trzymali się z daleka od sporów politycznych. Jednak zamknięcie setek kościołów pokazuje, że rząd Ortegi wzmaga wysiłki mające na celu uciszenie przywódców religijnych i likwidację wszelkich niezależnych przestrzeni niezwiązanych z władzami. Pogląd ten podziela Martha Patricia Molina, prawniczka z Nikaragui, która dokumentuje ataki na kościoły i duchowieństwo. „Cały ich majątek zostanie skonfiskowany” – wyjaśnia Molina, która uciekła z Nikaragui w 2021 r. i obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. „To atak na wolność religijną”.

Wydalanie duchownych, wysokie kary

W 2018 r. w ramach próby obalenia rządu setki tysięcy ludzi w całym kraju protestowały przeciwko cięciom w państwowym systemie socjalnym i demontażu demokracji. W efekcie  bardzo wiele osób staciło życie, zostało uwięzionych lub wypędzonych z kraju.

Jak wynika z raportu opublikowanego 16 sierpnia przez Marthę Molinę, od tamtego czasu z kraju wydalono prawie 250 księży, zakonnic, biskupów i innych członków Kościoła katolickiego. Według Moliny w samym tylko regionie Matagalpa pozostało jedynie 13 z 71 księży.

W zeszłym roku państwo zamknęło i przejęło uniwersytet jezuicki, a w czerwcu tego roku 20 kościołów protestanckich zostało ukaranych wysokimi grzywnami, bez oficjalnego uzasadnienia.

19 sierpnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Nikaragui zakazało tym organizacjom działalności, twierdząc, że nie wypełniły one prawnych obowiązków w zakresie raportowania swoich finansów. W oficjalnym ogłoszeniu rząd wymienia 1500 organizacji, których to dotyczy; decyzja dotyczy setek małych grup wyznaniowych, z których wiele jest powiązanych z Kościołami zielonoświątkowymi i baptystycznymi.

Rząd tworzy podstawę prawną dla prześladowań

W czerwcowym raporcie amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej skarżyła się, że rząd Nikaragui stosuje represyjne prawo do prześladowania społeczności katolickich i protestanckich poprzez aresztowania, zatrzymania i konfiskatę mienia. Stwierdza także, że prawa rzekomo mające na celu zwalczanie terroryzmu i pranie brudnych pieniędzy są zamiast tego wykorzystywane do arbitralnego odbierania statusu prawnego takim grupom i konfiskaty ich majątku.

Kontrolowany przez rząd parlament przyjął przepisy, które nałożyły na organizacje non profit rygorystyczne wymogi w zakresie sprawozdawczości finansowej i utrudniły im ich przestrzeganie. Nawet katolickie organizacje charytatywne zostały oskarżone o pranie brudnych pieniędzy.

Félix Navarrete, prawnik z Nikaragui i działacz Kościoła katolickiego, uciekł z kraju w 2018 r. Postawę rządu opisuje w następujący sposób: „Jedną z największych obaw rządu jest to, że ludność Nikaragui może spowodować zmiany za pośrednictwem przywódców religijnych. Za wszelką cenę starają się temu zapobiec”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 r. Nikaragua zajmuje 30. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: „New York Times”, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nikaragui:

  • Módl się za wszystkich chrześcijan bezpośrednio dotkniętych zamknięciem kościołów, aby znaleźli sposób na wspólne gromadzenie się z siostrami i braćmi w wierze.
  • Módl się o ochronę i mądrość dla wszystkich duchowych przywódców, którzy nie mogą swobodnie prowadzić swojej służby w wyniku ograniczeń prawnych narzuconych przez rząd.
  • Módl się, aby Duch Święty prowadził chrześcijan do Jezusa, aby w czasie kryzysu potrafili rozpoznać Boże drogi i położyli całą swoją nadzieję wyłącznie w Nim.
  • Módl się za Prezydenta Ortegę oraz jego żonę i zastępczynię Rosario Murillo. Módl się o Boże błogosławieństwo dla nich i przemianę serc, aby podejmowali decyzje dla dobra ludzi.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Secret Kids 2024

Secret Kids to materiały informacyjne i modlitewne na temat prześladowanego kościoła przygotowane z myślą o najmłodszych. Specjalne opracowanie dla najmłodszych pozwoli lepiej poznać problemy dzieci prześladowanego Kościoła.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Światowy Indeks Prześladowań 2025

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.