Wiadomości prasowe

Iran: 45 lat więzienia dla ośmiorga chrześcijan

Ciężkie wyroki więzienia, grzywny i chłosty

(Open Doors, Polska) - Pod rządami nowego prezydenta Massuda Peseschkiana sytuacja chrześcijan w Iranie raczej nie ulegnie poprawie. Według Open Doors dotyczy to również ośmiorga chrześcijańskich konwertytów, którzy w czerwcu zostali skazani łącznie na prawie 45 lat więzienia. 

Iran: 45 lat więzienia dla ośmiorga chrześcijan
Yasin Mousavi – skazany na 15 lat więzienia za naśladowanie Jezusa

Ciężkie wyroki więzienia, grzywny i chłosty

7 czerwca Islamski Sąd Rewolucyjny w Ahvaz uznał za winnych i wydał wyroki w sprawach ośmiorga chrześcijan. Według organizacji pozarządowej Article 18 zostali oni aresztowani w Boże Narodzenie 2023 r. w mieście Izeh jako część większej grupy. Nie wszyscy członkowie grupy zostali wymienieni z imienia i nazwiska. Wiadomo, że Yasin Mousavi otrzymał najwyższy wyrok: 15 lat więzienia za „członkostwo w grupie z zamiarem zakłócenia bezpieczeństwa narodowego” oraz za „propagandę przeciwko reżimowi poprzez promowanie »syjonistycznego« chrześcijaństwa”. Inni konwertyci skazani na karę więzienia to Hamid Afzali (10 lat więzienia) oraz Nasrullah Mousavi, Bijan Qolizadeh i Iman Salehi (po 5 lat). Dwoje innych niewymienionych z nazwiska chrześcijan otrzymało po dwa lata więzienia, a Zahrab Shahbazi dziewięć miesięcy pozbawienia wolności.

Chociaż konstytucja Iranu gwarantuje wolność wyznania mniejszościom etnicznym takim jak Ormianie i Asyryjczycy, są oni pod obserwacją władz i cierpią z powodu represji. Konwertyci na chrześcijaństwo nie mogą swobodnie brać udziału w praktykach religijnych i żyją pod presją społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości. W ostatnich miesiącach władze zintensyfikowały działania przeciwko chrześcijańskim konwertytom, a zwłaszcza osobom, które otwarcie głoszą ewangelię. Wielu z nich zostało skazanych na surowe kary więzienia oraz chłosty i grzywny.

Skazani chrześcijanie wolą pozostać anonimowi w obawie przed dalszymi represjami

W sumie co najmniej 46 irańskich chrześcijan zostało aresztowanych w Boże Narodzenie 2023 roku. Surowość wyroków, nawet w obliczu słabych dowodów, pokazuje determinację reżimu w tłumieniu wolności chrześcijańskich konwertytów i chrześcijan z tradycyjnych kościołów. Dotyczy to między innymi Esmaeila Narimanpoura, który 28 maja został skazany na pięć lat więzienia. Został on uznany za winnego „działania na szkodę bezpieczeństwa narodowego” oraz „uczestniczenia w spotkaniach kościoła domowego”, mimo że Sąd Najwyższy orzekł w listopadzie 2021 r., że przynależność do kościoła domowego nie jest działaniem na szkodę bezpieczeństwa narodowego. Bardzo niepokojące jest również to, że prawie wszyscy chrześcijanie uwięzieni w 2023 r. chcą pozostać anonimowi. Obawiają się jeszcze większych represji ze strony władz w przypadku upublicznienia ich nazwisk.

Niespodziewanie ostatnie wybory prezydenckie w Iranie wygrał Massud Peseshkian, którego kontrkandydatem był ultrakonserwatywny Said Dżalilim – wydaje się, że społeczeństwo irańskie nie popiera konserwatystów. Nie jest to jednak powodem do optymizmu dla chrześcijan, ponieważ faktycznie władza spoczywa w rękach Najwyższego Przywódcy Iranu, Alego Chamenei. Przeszłość pokazała, że nawet pod rządami uważanego za umiarkowanego prezydenta Rohaniego protesty były krwawo tłumione, a chrześcijanie często otrzymywali długie wyroki więzienia. Pod rządami Peseshkiana reżim będzie nadal rozprawiał się z mniejszościami, w tym z chrześcijanami. Dlatego irańscy chrześcijanie pilnie proszą o modlitwę. Iran zajmuje 9. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors.

Źródła: Open Doors, Article 18, Mohabat News

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Załóż grupę modlitewną

Grupa modlitewna Open Doors to wspólnota osób, które modlą się za prześladowanych chrześcijan. Gorąco zachęcamy do zakładania takich grup, ponieważ modlitwa ma wielką MOC.